Екологічні фактори росту
  Навколишнє середовище (ґрунт).

  Зростання чорниці садової на бідних ґрунтах по околицях верхових боліт та здатність формувати в таких умовах врожай, закріпили за нею репутацію рослини, не вибагливої до родючості ґрунту.Наявність гумусового шару або торфу для зростання чорниці са не обов'язково, вона росте і на піску. До того ж, часто, багато поживних речовин знаходяться в ґрунті у формах, важкодоступних для засвоєння рослинами.У цьому випадку допомагає мікориза, за допомогою якої ці речовини перетворюються на форми, доступні для засвоєння. Але мікориза працює тільки в кислому середовищі. Тому чорния зустрічається тільки на дуже кислому ґрунті. Оптимум кислотності ґрунту для неї знаходиться в межах рН 3,4-4,8 одиниць.

Вода.
 
У природних умовах високоросла чорниця росте по окраїнах боліт і на відкритих заболочених лісових галявинах, а також на підвищеннях серед боліт, тобто там, де немає застою води.Досвід вирощування високорослої чорниці на верховому торфовищі також свідчить про те, що вона не переносить застою води. При затопленні посадок в період вегетації на кілька днів рослини гинуть.На піщаних, легко проникних для води ґрунтах, рослини чониці садової страждають від нестачі вологи, якщо протягом декількох днів поспіль стоїть спекотна сонячна погода. При більш тривалої посухи (два тижні і більше) рослини засихають.

Найкраще чориця садова росте і плодоносить при вологості ґрунту в межах 60-70% від повної польової вологоємності. Це вимоги типові для більшості рослин-мезофітів, які пристосовані до умов помірної вологості. До них відносяться практично всі городні культури.

Повітря.
 Наявність в ґрунті повітря, що містить кисень, є дуже важливою умовою. Кисень потрібен рослинам не менше, ніж вода. При відсутності у воді кисню гинуть навіть типові водні рослини.У ґрунті, де розгалужена коренева система, має постійно відбуватися газообмін і насичення кореневмісного шару киснем. Для більшості рослин нормою вважається вміст повітря в ґрунті в межах 15-20% від її обсягу.

Надлишок вологи в ґрунті веде до витіснення з неї повітря, без якого порушується життєдіяльність рослин. У коріння відбувається накопичення продуктів метаболізму і отруєння ними рослин, що в кінцевому підсумку призводить до загибелі.Найбільш оптимальне співвідношення фаз вода-повітря для чорниці формується при вологості ґрунту 70% від повної польової вологоємності.

Тепло.
При вирощуванні будь-якої культури теплові ресурси місцевості, які включають в себе теплозабезпечення і тривалість вегетаційного періоду, повинні гарантувати дозрівання ягід. Сортова високоросла чорниця більш теплолюбна ніж наш місцевий вид - лохина ("голубика") болотна.Останнім часом клімат Землі значно змінився і в східній Європі відзначено потепління. Зокрема період вегетації в північних регіонах України і Росії подовжився на 13 днів і це дозволяє вирощувати ряд культур, урожай з яких раніше можна було отримати тільки під плівкою.

  Чорниця високоросла характеризується більш низькою зимостійкістю в порівнянні з лохиною болотною. У Північній Америці деякі сорти підмерзають при температурі -20 ° С-25 ° С. Тим не менш, з'ясувалося, що вони мають досить великий діапазон морозостійкості.У весняний період бутони, квітки і зав'язі високорослої чорниці без пошкоджень переносили заморозки до -6,5 ° С, на що здатні далеко не всі наші садові культури.

Світло.
 Високоросла чорниця світлолюбна рослина. Незначне зниження освітленості тягне за собою зниження врожаю, а також менша кількість квіткових бруньок закладається в поточному році. Це, у свою чергу, призводить до зниження врожаю в наступному році.Високий рівень освітленості рослин в кінці квітня - початку травня (тобто на початку вегетаційного періоду) забезпечує високий рівень їх фотосинтетичного потенціалу. У результаті кущі інтенсивно ростуть, розвиваються бутони, квітки і молоді зав'язі.У червні, липні і серпні, завдяки цьому, йде інтенсивна закладка квіткових бруньок врожаю майбутнього року, а також формування і дозрівання врожаю поточного року.Кількість сонячних годин змінити не можна, але завдяки розміщенню посадок чорниці на добре освітленому місці можна збільшити рівень освітленості рослин. Крім того, можна збільшити освітленість за рахунок відбитого світла, який отримує нижня частина листя.Для цього посадки чорниці садової мульчують і знищують бур'яни в міжряддях. Завдяки цьому підвищується фотосинтетична активність листя і в результаті забезпечується істотне збільшення врожаю.
РецептыЗдоровье


 

© 2010 www.blueberry.net.ua
 
 
  Создание сайтов Полюс Альфа