Характеристика сортів
Перед посадкою чорниці садової на дачі або закладкою великий плантації важливо ретельно підібрати сорти. Для цього необхідно визначитися з метою застосування отриманого врожаю (для власних потреб, торгівлі, експорту, продажу з двору, промислової переробки).Краще, якщо збір ягоди буде тривалим, з поступовим переходом від одного сорту до іншого, без різких коливань якості плодів.

Щоб спростити завдання, ми наведемо опис сортів, які найчастіше вирощуються на промислових плантаціях Північної Америки та Західної Європи (у тому числі на півночі Білорусії та України).

Ерліблю (Earliblue)
Кущ висотою 1,2-1,8 м. Дозрівання починається з середини липня. Урожай з куща в середньому 4-7 кг. Ягоди середньої величини (15 мм у діаметрі); пізніше дозріваючи ягоди дрібнішають. Вони формуються в довгі, відкриті грона.Смакові якості плодів задовільні, колір світло-блакитний, не опадає з куща до повного визрівання. Небажано тривале зберігання на складі і далекі перевезення. Цінується на ринку через раннє дозрівання.З моменту появи більш пізніх сортів Ерліблю рекомендується для промислової переробки. Має високу декоративну цінність. При закладці плантації бажано садити рослини в ряду частіше. Це дасть можливість отримувати стабільний урожай.Ерліблю також відомий як один з найбільш морозостійких сортів.

Блюетта (Bluetta)
Відносно низький кущ - висота 0,9-1,2 м. Ягода дозріває з середини липня. Урожай дуже хороший, регулярний, 4,5-9 кг з куща. Плоди: невеликі, середній розмір 12-15 мм. в діаметрі, темно-блакитного кольору. Ягода Блюетти менш приваблива, ніж у інших сортів, але на смак дуже хороша.Здатність до зберігання і транспортування не цілком задовільна. Через ранній період дозрівання рекомендується перш за все для продажу у свіжому вигляді, пізніше для промислової переробки.Гарні терміни дозрівання для плантацій, на яких допускається самостійний збір ягоди споживачами (самообслуговування). Висока морозостійкість і декоративна цінність через компактне, приземлене зростання.

Блюголд (Bluegold)
Відносно низький але потужний кущ заввишки 1,2-1,5 м, дуже схожий на Нортланд, але має більш вертикальний ріст. Ягода дозріває з середини липня. Урожай дуже хороший, регулярний 4,5-7,0 кг з куща. Плоди середньої величини, ясно-блакитного кольору, щільні, з гарним смаком.Досить довго зберігаються і добре транспортуються. . Ягоду використовують для продажу у свіжому вигляді, промислової переробки. Гарні терміни дозрівання для плантацій, на яких допускається самостійний збір ягоди споживачами (самообслуговування).Відрізняється високими декоративними якостями (компактний, вертикальний, середньорослий кущ).

Блюджей (Bluejay)
Кущ могутній, швидкорослий, прямий, висотою 1,5-1,8 м. Дозріває з середини липня. Урожай добрий, регулярний 3,5-6,0 кг з куща. Ягоди середньої величини, світло-синього кольору, дуже щільні, стійкі до розтріскування, з маленьким рубчиком, приємним смаком.Після дозрівання ягоди опадають не відразу і якість їх зростає. Досить довго зберігається і добре транспортується. Рекомендується насамперед для продажу у свіжому вигляді, пізніше для промислової переробки.Гарні терміни дозрівання для плантацій, на яких допускається самостійний збір ягоди споживачами (самообслуговування). Декоративні якості - компактний, високий зріст.

Стенлі (Stanley)
Потужний, прямий кущ заввишки 1,7-2,0 м. Дозріває з середини липня. Урожай середній, регулярний, 3,0-5,0 кг з куща. Ягоди великі, світло-синього кольору, з приємним десертним смаком. Не розтріскуються після дозрівання. Термін зберігання невеликий ..Рекомендується насамперед для продажу у свіжому вигляді, а також для промислової переробки. Гарні терміни дозрівання для плантацій, на яких допускається самостійний збір ягоди споживачами (самообслуговування). У декоративному садівництві цінується через компактного, високого зросту.

Нортланд (Northland)
Низький але потужний розкидистий кущ заввишки 1,0-1,2 м. Час дозрівання-з середини липня. Урожай дуже хороший, регулярний, 4,5-8,0 кг з куща. Ягоди середньої величини, блакитного кольору, відносно щільні, рубчик від маленького до середнього, смак хороший, солодкий. Зберігаються добре.Рекомендується для промислової переробки. Гарні терміни дозрівання для плантацій, на яких допускається самостійний збір ягоди споживачами. Відрізняється високою морозостійкістю, в декоративному садівництві цінується через компактний, розлогий, середньорослий кущ.

Река (Reka)
Прямостоячий кущ, висотою-1 ,7-2 м. Час дозрівання - з другої декади липня. Урожай регулярно дуже високий, 8-10 кг з куща. Плоди середньої величини, масою 1,8 г, 15 мм в діаметрі. У третьому і четвертому зборах плоди великі. Ягоди мають інтенсивний, блакитний колір, хороший смак і приємний аромат.Дуже гарна здатність до транспортування. Через ранній період дозрівання використовується для продажу у свіжому вигляді; пізніше для промислової переробки. Після дозріванні ягоди довго не опадають. Ця властивість дозволяє краще реагувати на коливання попиту, затримуючи або прискорюючи збір врожаю.Кущ має хороший декоративний вигляд.Необхідна ретельна обрізка, для того, щоб не було надлишку врожаю.

Нуі (Nui)
Розкидистий кущ заввишки 1,2-1,8 м. Час дозрівання - з другої декади липня. Урожай 5-6 кг з куща. Плоди дуже великі (до 3,5 г, 21 мм в діаметрі), трохи плоскі, формуються у вигляді п'ятикутної форми завдяки визріванню в тугих гронах (кетягах).Мають дуже гарний кислуватий смак і добру здатність до зберігання і транспортування. Охолоджена ягода зберігається щонайменше 2-3 тижні. Реалізується в основному в свіжому вигляді. Сорт теплолюбивий і тому є провідним для парникової культури.

Пуру (Puru)
Прямостоячий кущ заввишки 1,7-2 м. Дозрівання починається з кінця липня. У перші 3 роки урожай невеликий, потім хороший - 5-7 кг з куща. Плоди великі (18-20 мм у діаметрі), блискучі ясно-блакитні, відмінного смаку. Здатність до зберігання на складі і транспортуванні дуже хороша.Навіть при екстремальних погодних умовах не спостерігається втрата якості.Реалізують в основному в свіжому вигляді.

Дюк (Duke)
Кущі заввишки 1,2-1,8 м. зі слабким пагоноутворенням, що забезпечує хороше освітлення куща і знижує витрати на обрізання. Ягода дозріває починаючи з другої декади липня. Урожай регулярно високий, 6-8 кг з куща. Плоди дуже великі (17-20 мм у діаметрі), щільні, світло-блакитні.Хороший смак, який поліпшується при охолодженні. Ягода реалізується у свіжому вигляді. Сорт цвіте відносно пізно. Квіти стійкі до заморозків, а кущі до морозів в зимовий період.

Спартан (Spartan)
Прямостоячий кущ заввишки 1,5-2 м. Час дозрівання - з другої декади серпня. Середній урожай з куща 4,5-6 кг. Плоди світло-блакитні, великі (16-18 мм у діаметрі). Тільки з третього збору ягоди стають дрібнішими. Мають дуже хороший аромат і приємний кислуватий смак.Реалізація переважно у свіжому вигляді. Дуже гарний вертикально ростучий кущ.

Патріот (Patriot)
Прямостоячий кущ заввишки - 1,2-1,8 м. Час дозрівання - з середини липня. Урожай 5-7 кг з куща, регулярно. Плоди великі, трохи плоскі, світло-блакитні (19 мм у діаметрі). У ще не повністю дозрілих ягід характерне червоне забарвлення. Задовільна якість. Ягоди реалізують в свіжому вигляді.Кущі мають відмінний декоративний вигляд.

Блюрей (Blueray)
Прямостоячий кущ заввишки 1,2-1,8 м, відрізняється сильним ростом. Ягоди достигають з початку серпня. Урожай 5-8 кг з куща, регулярно. Плоди великі, блискучі, блакитні (17-20 мм у діаметрі), ароматні. Дуже хорошого смаку. Реалізується в свіжому вигляді.Відрізняється декоративністю завдяки світло-рожевою забарвленням квіток, темно-зеленому листі влітку і вогненно-червоної восени.

Норткантрі (Northcounry)
Низькорослий потужний кущ заввишки - 0,7-0,9 м. Ягода дозріває з початку серпня. Урожай добрий, регулярний 1,2-2,0 кг з куща. Ягоди середньої величини (15 мм у діаметрі), світло-сині, смак хороший, солодкий. Зберігаються добре. Рекомендується для промислової переробки.Гарні терміни дозрівання для плантацій, на яких допускається самостійний збір ягоди споживачами. Сорт відрізняється високою морозостійкістю і декоративними якостями через компактний, низькорослий кущ.

Нортскай (Northsky)
Низькорослий, компактний, прямий кущ заввишки 0,3-0,6 м. Ягода дозріває з початку серпня. Сорт порівняно продуктивний, урожай регулярний 0,6-1,2 кг з куща. Ягоди середньої величини (12 мм у діаметрі), світло-блакитні, смак хороший, солодкий. Зберігаються добре.Використовуються, головним чином, для промислової переробки. Сорт відрізняється високою морозостійкістю і декоративними якостями через компактний, низькорослий кущ з високими прямостоячими гілками.

Нортблю (Northblue)
Низькорослий потужний кущ заввишки 0,6-0,9 м. Ягода дозріває з початку серпня. Урожай добрий, регулярний 1,2-2,5 кг з куща. Ягода велика (15-18 мм у діаметрі), темно-синя, щільна, з маленьким рубчиками і гарним смаком. Зберігається добре. Рекомендується для промислової переробки.Гарні терміни дозрівання ягоди для плантацій, на яких допускається самостійний збір ягоди споживачами. Сорт відрізняється високою морозостійкістю і являє цінність як декоративна рослина через компактний, потужний, низькорослий кущ.

Хардіблю (Hardyblue)
Сильнорослий кущ заввишки 1,8-2 м. Ягода дозріває з початку серпня. Урожай регулярно високий, 7-9 кг з куща. Плоди середньої величини, середньої якості. У США вирощується для машинного збирання. Застосовується для промислової переробки.Цей сорт аналогічний сорту Блюкроп, який є основним при закладці великих промислових плантацій і відрізняється хорошою стійкістю до екстремальних ситуацій (спека, посуха, заморозки, морози в зимовий період).

Блюкроп (Bluecrop)
Прямостоячий кущ заввишки 1,6-2 м. Час дозрівання ягоди з початку серпня. Урожай регулярно високий, -6-9 кг з куща. Плоди великі (18-20 мм у діаметрі), світло-блакитні, міцні, високої якості, дуже гарного смаку. Грона відкриті довгі.Свіжі ягоди добре реалізуються на ринку, використовуються для промислової переробки і заморожування.

В даний час Блюкроп найбільш поширений сорт (більше 60% промислових плантацій чорниці садової в Західній Європі і в світі зайнято саме їм). Сорт дуже стійкий до хвороб, посухи, заморозків (у період цвітіння без шкоди витримує -7 градусів С) Та морозів в зимовий період.Кущ має відмінний декоративний вигляд навесні, влітку і восени завдяки красивому листю, великим квіткам і плодам.

Торо (Toro)
Компактний кущ 1,8-2 м, висотою. Ягода дозріває з початку серпня. Урожай регулярно високий, приблизно такий, як і у Блюкропа. Плоди середньої величини, гарного кольору і гарного смаку.Дозрівання починається одночасно з Блюкропом, але закінчується раніше і врожай збирається в 2 збору. Використовується ягода для реалізації у свіжому вигляді або промислової переробки.

Айвенго (Ivanhoe)
Дуже потужний прямостоячий кущ заввишки 1,8-2,3 м. Час дозрівання ягоди з середини серпня. Урожай не регулярно високий, 4-6 кг з куща. Плоди великі (18 мм у діаметрі), світло-сині, щільні, важко здавлюється, рубчик середньої величини. Смак хороший, ягода терпка, ароматна.Свіжі ягоди реалізуються на ринку, використовуються для промислової переробки чи заморожування. Кущ має відмінний декоративний вигляд.

Берклі (Berkeley)
Кущ 1,8-2,1 м заввишки, сильно розгалужений і покритий листям. Ягода дозріває починаючи з другої декади серпня. Урожай 4-8 кг з куща, не регулярний. Ягоди від середньої величини до великих (18 мм у діаметрі). Поряд з Пуру ягода цього сорту є найміцнішою.У стиглому вигляді світло-блакитна, з приємним солодким смаком, дуже добре підходить для реалізації у свіжому вигляді. Добре заповнює перерву між ранніми і пізніми сортами. Погано переносить тривале зберігання на складі і далеке транспортування.До кінця дозрівання відзначається мимовільним обпадання ягід з куща. Дуже добре підходить для живої огорожі. Листя великі і темно-зелені. Значна перевага цього сорту - невибагливість, здатність стійко переносити різкі коливання температури і вологості грунту.

Ранкокас (Rancocas)
Щільний кущ заввишки 1,5-1,8 м, відрізняється сильною енергією росту і щорічно утворює велику кількість пагонів. Схильний до загущенню Ягода дозріває починаючи з другої декади серпня. Урожай регулярно 4-6 кг з куща. Ягоди середньої величини (13-15 мм у діаметрі). Смак хороший, солодкий.До кінця дозрівання відзначається мимовільним обпадання ягід з куща. Ягоди вживаються у свіжому вигляді або використовуються для промислової переробки. Прекрасна рослина для живої огорожі. Гілки взимку пофарбовані в яскравий червоний колір.Значна перевага цього сорту - невибагливість, здатність переносити різкі коливання температури і вологості грунту. Це один з найбільш морозостійких і найбільш стійких до хвороб сортів, але вимагає щорічної освітлюючу обрізку.

Пембертон (Pemberton)
Дуже потужний прямостоячий кущ заввишки 1,8-2,0 м.Ягода дозріває з середини серпня. Урожай 4-9 кг з куща, регулярно високий. Плоди середньої величини (16 мм в діаметрі), темно-сині, щільні. Смак чудовий, ягода ніжна, ароматна.Гарні терміни дозрівання для плантацій, на яких допускається самостійний збір ягоди споживачами.Свіжі ягоди реалізуються на ринку, використовуються для промислової переробки чи заморожування. Сорт невибагливий, легко росте і нескладно обрізається.Кущ високий, компактний, має хороший декоративний вигляд.

Герберт (Herbert)
Дуже потужний широко розкидистий кущ заввишки 1,8-2,2 м. Час дозрівання ягід з середини серпня. Урожай 5-9 кг з куща, регулярно високий. Плоди великі (20-22 мм у діаметрі), блакитні, середньої щільності, чинять опір здавлюванню, із середнім рубчиком, після дозрівання не опадає з куща.Смак дуже хороший, ягода ніжна, ароматна. Гарні терміни дозрівання для плантацій, на яких допускається самостійний збір ягоди споживачами. Свіжі ягоди добре реалізуються на ринку, використовуються для промислової переробки чи заморожування.

Нельсон (Nelson)
Кущ висотою 1,5-1,8 м. Ягода дозріває починаючи з другої декади серпня. Урожай регулярно високий, 6,5-9,0 кг з куща. Плоди великі (18-20 мм у діаметрі), блакитні, щільні, з маленьким рубчиком. Грона одиночні і збираються легко. Ягоди вживають у свіжому вигляді, для переробки і заморожування.Сорт морозостійкий, декоративний, підходить для одиночних посадок і живоплотів.

Ковілл (Coville)
Прямостоячий кущ заввишки 1,6-2 м. Ягода дозріває починаючи з другої декади серпня. Урожай 4-6 кг з куща. Плоди великі (16 мм в діаметрі) круглі, хорошої якості, приємного кислуватого смаку. Цінний пізній сорт для реалізації ягід у свіжому вигляді.Для промислової переробки використовують тільки ягоду останнього збору. Підприємства, які самі, реалізують ягоду охоче використовують Ковілл завдяки привабливим плодам і для продовження сезону збору.

Джерсі (Jersey)
Прямостоячий кущ заввишки 1,6-2,0 м. Ягода дозріває починаючи з другої декади серпня. Урожай 3-6 кг з куща. Плоди середньої величини (16 мм в діаметрі), блакитні, щільні, з середнім рубчиком, гарної якості. Смак дуже хороший. Ягода підходить для промислової переробки.Сорт відрізняється високою зимостійкістю і прекрасними декоративними якостями.

Діксі (Dixi)
Потужний, широко розкидистий кущ заввишки 1,6-1,8 м. Дозрівання починається з другої декади серпня. Урожай 4-7 кг з куща, регулярний. Плоди від великих до дуже великих (20-22 мм у діаметрі), світло-блакитні, щільні, чинять опір здавлювання, рубчик великий.Ягода хорошої якості і смаку, ароматна. Вживають для продажу у свіжому вигляді і для промислової переробки. Завдяки розкидистому кущу добре виглядає в одиночних посадках.
 
Блакитна Бригитта (Brigitta Blue)
Кущ висотою 1,8-2 м. Ягода дозріває починаючи з середини серпня. Урожай 4-6 кг з куща регулярно. Плоди світло-блакитні, середньої величини (15 мм у діаметрі), дуже міцні, доброго смаку, добре зберігаються ... Ягода дозріває рівномірно, урожай прибирають в 2 прийоми.Цінний сорт для пізнього ринку свіжої ягоди. Має тенденцію до тривалого росту пагонів в осінній період через що взимку пошкоджується морозами.

Дарроу (Darrow)
Прямий, розлогий кущ заввишки 1,5-2,1 м. Час дозрівання-з середини серпня. Урожай 4-8 кг з куща, не регулярно. Ягоди дуже великі (20 мм у діаметрі) з тонким ароматом, світло-блакитні, при збиранні та транспортуванні дуже легко втрачають сизо-блакитний наліт, так що при упаковці стають темними.Здатні тільки до короткого зберігання, легко лопаються. Підходить для реалізації у свіжому вигляді, заморожування або промислової переробки. Сорт краще висаджувати на сонячних місцях для того, щоб ягода, дозріваючи пізно восени, зберегла свій аромат.

Элізабет (Elizabeth)
Кущ заввишки 1,6-1,8 м, росте як на шпалерах. Ягода починає дозрівати на початку серпня. Урожай 4-6 кг з куща. Плоди великі, міцні, майже не стискаються при транспортуванні (16-18 мм у діаметрі), дуже ароматні.Цінний пізній сорт для ринку свіжої ягоди, незважаючи на те, що частина врожаю не кожне літо встигає визріти.

Элліот (Elliot)
Кущ висотою 1,5-2,1 м. Час дозрівання ягід - починаючи з кінця серпня. Урожай 6-8 кг з куща, регулярно. Плоди від дрібних до середньої величини (11-15 мм у діаметрі), міцні, якісні, блакитного кольору. При повному дозріванні мають тонкий, м'який аромат. На півночі Німеччини не дозріває до 60% ягід.Майже вся ягода реалізується у свіжому вигляді за дуже високими цінами не тільки завдяки високим смаковим якостям, але і тому що до часу дозрівання цього сорту на ринку вже немає чорниці (всі інші сорти вже закінчили плодоносіння). Дуже міцний і стійкий сорт.

Санрайс(Sunrise)
Новий, мало вивчений сорт. Кущ заввишки 1,2-1,8 м, пагоноутворення слабке, завдяки чому забезпечується хороша освітленість внутрішньої частини куща і не потрібно значних витрат на обрізання. Дозрівання починається з другої декади липня. Урожай 6-8 кг з куща, регулярно високий.Плоди дуже великі (17-20 мм у діаметрі), стійкі, міцні ягоди красивого світло-блакитного кольору, дуже висока якість ягід. Збір врожаю здійснюється максимально в 3 прийоми. Смак задовільний, поліпшується при охолодженні. Ягода реалізується у свіжому вигляді.

Коллінз(Collins)
Кущ заввишки 1,5-1,8 м, слабо розкидистий. Дозрівання починається в середині липня. Урожай 3-4 кг з куща, регулярний.Ягоди великі (18-20 мм у діаметрі), світло-сині, щільні, з маленькими рубчиками і чудовим смаком, після дозрівання не розтріскуються, добре транспортуються, йдуть на реалізацію у свіжому вигляді, промислову переробку і заморожування. Сорт стійкий до весняних заморозків.
РецептыЗдоровье


 

© 2010 www.blueberry.net.ua
 
 
  Создание сайтов Полюс Альфа