Заходи щодо догляду
 

Водопостачання


    Після посадки саджанців на постійне місце, зону перебування коренів підтримують у вологому стані, не допускаючи пересихання. Оптимальна вологість субстрату - 60-70% від повної польової вологоємності. Досягається це або регулюванням рівня грунтових вод, або зрошуванням.Для молодих рослин РГВ підтримують на позначці 30 см від поверхні грунту, для дорослих кущів - на позначці 50 см.

    Зрошення здійснюють або за допомогою дрібнокрапельного дощування, або з допомогою крапельного поливу ґрунту біля куща. В останньому випадку використовують спеціальну систему перфорованих шлангів. Особливо важливий рясний полив у липні-серпні.У цей період чорниця садова плодоносить і одночасно на кущах закладаються квіткові бруньки, що формують урожай наступного року. При нестачі вологи в цей період будуть втрати урожаю не тільки в поточному, але і в майбутньому році.

    Потреба в додатковому зрошенні ділянки визначається за станом грунту. Для визначення вологості грунту з верхнього горизонту беруть жменю землі. Потім потрібно стиснути її і подивитися, як формується грудочку, і наскільки він міцний.Якщо супіщаних грунт не формується у грудочку, хоча і здається, що вона волога, то полив необхідний. На легкосуглинистих грунтах полив потрібен тоді, коли грунт скочується у грудочку, але без будь-якого натиску розвалюється.Торф'яний грунт вважається недостатньо зволоженою, якщо після стиснення грудка легко розсипається. На дачній ділянці кущі бажано поливати хоча б два рази на тиждень (1 відро води на дорослий кущ).У спекотну суху погоду бажано поливати частіше (можна навіть кожен день), в прохолодну й дощову полив потрібно припинити.

   У спекотну суху погоду бажано не тільки поливати кущі, а й обприскувати їх з метою охолодження. Проводять цей захід під час піку високих температур (в 12-13 годин і в 15-16 годин).Це значно збільшує продуктивність кущів (завдяки обприскуванню ліквідується стрес від перегріву і зростає швидкість фотосинтезу).

Мульчування

Це дуже важливий агротехнічний прийом, за допомогою якого можна вирішити цілий ряд питань, що виникають при вирощуванні рослин.

    При обробітку чорниці садової важливо стежити за вологістю у верхньому шарі грунту. Цього можна досягти двома способами: постійним зрошенням з розпушуванням верхнього шару (що потрібно робити дуже часто і акуратно) або мульчуванням.Мульчувати посадку можна соломою, перепрілим листям, хвоєю, а краще всього тирсою або корою. . Рекомендований шар мульчуючого матеріалу 2 - 15 см.

Мульчування допомагає позбутися від бур'янів і створює оптимальні умови для накопичення вологи і органічних речовин. Прополка після мульчування зводяться до скошування бур'янів у міжряддях.

    Покривало мульчі сприяє невеликому запізнюванню розпускання бруньок навесні і менш інтенсивному скидання листя восени. Це допоможе чорниці садовій максимально впоратися з коливаннями зимових і весняних температур.Цей процес сприятливо впливає на інтенсивність росту пагонів і рівномірність визрівання деревини, і сприяють своєчасному протіканню процесів підготовки пагонів і бруньок до зимівлі. У результаті - кущі переносять зиму з мінімальними пошкодженнями.

    При поверхневій обробці мульчуванні грунту необхідно звернути увагу на можливу навалу польових мишей і гризунів, так як останні в такому грунті відчувають себе особливо добре і можуть завдати великої шкоди, надгризаючи і підкопуючи коріння.

Мінеральне живлення

   Здатність чорниці садової зростати і формувати урожай в убогих умовах існування дозволяє припустити, що вона вимоглива до родючості грунту і не потребує великої кількості добрив. Вага та склад внесених добрив визначаються особливостями грунту на кожній конкретній ділянці.Про нестачу або надлишку того чи іншого елемента живлення можна судити з низки типових зовнішніх ознак, які легко виявити при огляді посадок.

    Азот. Здорові рослини чорниці садової мають відносно великі, однаково темно-зелене листя і сильне ріст. При дефіциті азоту спочатку сповільнюється ріст пагонів, потім старе листя набувають жовтувато-зелений відтінок.При значному дефіциті вся рослина стає жовто-зеленим, потім листя здобувають червонуватий відтінок, ріст сповільнюється, а врожай і розміри ягід різко знижуються.Молоді пагони, які виростають на азотному дефіциті, мають виразний рожевий колір, а після припинення росту стають блідо-зеленими.

  Надлишок азоту викликає активний ріст пагонів, який триває до глибокої осені. Це призводить до їх обмерзання в зимовий період.

    Фосфор. Дефіцит фосфору проявляється в пурпурно-зеленому забарвленні верхівок листя і темно-пурпурової фарбування у їх заснування. Усі листки набувають пурпуровий відтінок і шкірясту текстуру.Ступінь прояву симптому залежить від освітленості кущів: під яскравим сонячним світлом пурпурна забарвлення чітко видно, а при затіненні або хмарності вона може зникати. Листя тісно притиснуті до стебла (розташовані під гострим кутом до нього, а не під прямим як зазвичай).

    Калій. Дефіцит калію проявляється відмиранням верхівок листя, потім з'являються некротичні плями на середині і по краях листа. У міру зростання дефіциту краї листя коробляться. На молодих листках час від часу відбувається пожовтіння між жилками.Вирослі пагони відмирають, при цьому чітко виділяється чорна верхівка. Часом спостерігається сильний ріст пагонів розгалуження з бічних бруньок, які через деякий час також відмирають.

    Кальцій. Яскравих симптомів немає. Найбільш елементарними є покороблене листя з пожовклими краями. На верхніх листках виникає легка жовто-зелена плямистість і жовтіють края. Час від часу вони утворюють розетки. Верхівка листка жолобиться і може відвалитися.

    Магній. Дефіцит його легко розпізнається за яскравим червоним краях старого листя. Червоне забарвлення по краях і між жилками знаходиться в сильному контрасті з зеленим кольором, який превалює в центрі листа біля середньої жилки (нагадує різдвяну ялинку).При інтенсивному сонячному освітленні виявляються некротичні плями, а замість червоного забарвлення з'являються жовті або коричневі відтінки.

    Бор. Дефіцит бору розпізнається по блакитному забарвленні верхнього листя, різко припиняють свій ріст. Потім на старих листках виявляється легке пожовтіння між жилками, а на молодих - жовтуваті крапки. Листя викривляються. Пагони припиняють ріст і засихають.Часом загибель пагонів призводить до утворення "відьмацьких мітел" (рушають у ріст пагони з нижчих бруньок, а потім також відмирають).

    Залізо. На нестачу заліза вказує пожовтіння біля жилок у молодих верхівкових листків. У міру зростання дефіциту симптоми проявляються у вигляді сітки зелених жилок на тлі лимонного забарвлення всього листка на верхівках пагонів. Брак заліза вкрай негативно позначається на рості і плодоношенні рослин.

    Марганець. Як і дефіцит заліза проявляється на молодих листках у вигляді пожовтіння між жилками. Різниця в тому, що зелене забарвлення біля жилки має більш широкий кордон. При посиленні дефіциту пожовклі ділянки по краях листа відмирають.Виникають некротичні точки по всьому листку, які в міру зростання дефіциту зливаються і лист гине.

    Цинк. Дефіцит цинку також проявляється у вигляді пожовтіння молодих листків, при цьому весь аркуш стає лимонно-жовтим. Листя не ростуть, стають дрібними та вузькими, утворюють розетки, так як меживузля теж скорочуються.

    Сірка. Ознаками голодування служать хлоретичні плями на листку, а при гострому дефіциті - жовтувато-біле забарвлення на листках. У важких випадках листя стає білувато-рожеве, або навіть біле. Недолік сірки в грунті призводить до підвищення рН і погіршення діяльності мікоризи.Рекомендується вносити на грунтах з рН 5,0 5 кг, а на грунтах з рН 6,0 - 10 кг сірки на 100 м2 для підкислення грунту. Використання сульфатних форм добрив - додаткове джерело сірки.

    Мідь. Ознаки дефіциту міді проявляються перш за все на листі. Вони дрібнішають, часто скручуються човником вгору. Більш старе листя буріють і відмирають, засихають верхівки гілок. Іноді з бічних і сплячих бруньок відростають численні дрібні гілочки - "відьмині мітли".

    Молібден. Дефіцит молібдену проявляється на молодих листках зростаючих пагонів у вигляді хлорозу між жилками.

    Щоб визначити скільки потрібно вносити добрив потрібно зробити агрохімічний аналіз грунту. Ми рекомендуємо приблизно через 2 роки брати проби грунту і аналізувати в лабораторії грунтознавства.При несприятливих результатах Ви можете обговорити аналізи з нами та отримати рекомендації щодо виправлення ситуації. Кращий строк внесення мінеральних добрив - початок весни, у період сокоруху або початку набрякання бруньок.На грунтах з кислотністю вище 4,8 у вигляді підгодівлі необхідно вносити сульфат амонію двічі за сезон з інтервалами 6-7 тижнів з розрахунку 100-115 г на 10 м ².На грунтах з оптимальним рівнем рН рекомендується вносити 90 г сульфату амонію, 40 г сульфату калію і 110 г суперфосфату на один дорослий кущ чорниці садової. Органічні добрива використовувати не можна, інакше можна знищити рослини.

Захист від пошкоджень низькими температурами

   Чорниця високоросла не відрізняється дуже високою зимостійкістю. Без будь-яких ушкоджень вона здатна переносити морози до -23 ° - -25 ° (окремі сорти до -27 ° - -30 °, наприклад Ерліблю). Тому в суворі безсніжні зими існує ймовірність обмерзання кущів.

    На великих плантаціях укрити кущі неможливо, тому тут захист зводиться до системи агротехнічних заходів, що забезпечують завершення росту і гарне визрівання деревини у пагонів. На присадибних ділянках кущі можна обв'язати ялиновим гіллям  або укрити спанбондом, поролоном, мішковиною та ін.(Тільки не поліетиленовою плівкою). Під кущі не слід вносити високих доз азотних добрив, особливо після закінчення цвітіння, щоб не викликати тим самим ріст пагонів пізньої осені.

    Під час цвітіння чорниця садова здатна переносити заморозки до -7 ° без помітних пошкоджень. Тому у весняний період захист буває потрібний вкрай рідко. Восени, під час дозрівання ягід, заморозки можуть завдати значної шкоди пізньостиглим сортам. Зелені ягоди пошкоджуються при температурі -2 °.Тому захист в цей період необхідний. Для цієї мети підійде дощування або укриття будь-яким підручним матеріалом: спанбондом, мішковиною, плівкою та ін.

Обрізка

    Обрізка - дуже важливий і ефективний прийом впливу на ріст і розвиток будь-якої рослини, в тому числі і чорниці садової. За допомогою цієї операції можна досить сильно змінити якість і кількість врожаю, виходячи з потреби виробника.Оскільки обрізка відноситься до сильнодіючих агротехнічних прийомів, вона повинна проводитися з чіткою і наперед визначеною метою. Обрізання чорниці садової найкраще проводити рано навесні, поки не розпустилися бруньки.У районах з м'якими зимами або зі значним сніговим покривом, це можна робити і восени, після опадання листя.Обрізаний матеріал необхідно видалити з плантації і спалити, щоб не дати можливості хворобам перезимувати в посадках.

    Метою обрізки молодих (2-4 роки) рослин є закладка міцного, здатного надійно витримувати урожай скелета куща. Тому видаляють прирости біля основи куща, а також хворі і що лежать на землі гілки.

    Плодоносні кущі (з 5 років і старше) обрізають інакше. Якщо потрібно отримати велику ягоду - з куща вирізують всі гілки старше 5 років. Якщо важливий не розмір ягід, а врожай - залишають пагони до 6-7 років.У будь-якому випадку, з куща необхідно видаляти частину гілок з квітковими бруньками, а також хворі або лежачі на землі. З однорічних пагонів бажано залишити 5 найбільш міцних.

    Ступінь обрізки залежить і від інтенсивності наростання пагонів. Якщо сорт схильний до сильного пагоноутворення (сорт Ранкокас), то обрізку треба робити сильну, якщо ні (сорт Стенлі) - то слабку.

Захист від вітру

   Якщо Ви хочете отримувати максимальну віддачу від плантації то необхідний захист від вітру. Лісозахисна смуга буде сприяти більш швидкому зігріванню грунту, а також меншому випаровуванню.Завдяки спокійній циркуляції повітря, знизиться тертя гілок одна об одну, зменшиться обламування не запилених квіточок. Запилені квітки (через оптимальної вологості) будуть опадати набагато швидше, даючи комахою можливість працювати над знову розпущеними.За відсутності захисту від вітру частково знижується врожай, а також з'являється неприємний білястий наліт на ягодах, знижуючи якість товару.

    В якості рослин для лісозахисних смуг краще використовувати сосну або вільху. А ось ялина, береза ​​для цих цілей не годяться - їх коріння залягають неглибоко і з часом вони стануть серйозними конкурентами чорниці.

Запилення

    Чорниця садова починає цвісти на третій рік, але якщо у Вас висаджено тільки один сорт, можуть виникнути труднощі з запиленням, так як ця культура частково самобезплідна (це означає, що при самозапиленні знижується кількість урожаю, а також його якість).Для того, щоб отримати хороший врожай, ми рекомендуємо мати на ділянці кілька сортів..

    Пишні грона ягід формуються тільки в тому випадку, якщо над квітками працюють комахи (краще всього бджоли і джмелі); ягоди з не обпилених квіток завжди будуть дрібними і товстошкірими. На 1 га плантації оптимально розмістити 3-4 вулика бджіл.А от для джмелів потрібні особливі умови для гніздування - дупла. Їх можна влаштувати у спеціальних ящиках. Особливістю джмелів є те, що вони готові працювати навіть у холодні та дощові дні, тоді як бджоли віддають перевагу суху і теплу погоду.Але не забудьте, що для комах небезпечні засоби для боротьби з бур'янами. Кожне використання засобів захисту рослин потрібно попередньо обговорити з бджолярами.

Захист від бур'янів

   Повноцінне забезпечення чорниці високорослої водою та елементами живлення можливо лише за відсутності конкуренції з боку бур'янів. Особливо важливо це в перші роки після посадки кущів. Молоді, не зміцнілі рослини не здатні добре розвиватися при нестачі світла, води та елементів живлення.Крім того, вологий, затінений мікроклімат сприяє поширенню та проростання суперечка патогенних мікроорганізмів. Тому необхідно подбати про те, щоб біля кущів не було смітної рослинності. Найпростіший спосіб - прополка.Але це дуже трудомісткий процес потребує значних витрат часу і коштів.

    Другим широко застосовуваним способом є мульчування. Якщо у вас росте кілька кущів чорниці садової, то можна розсипати мульчуючий матеріал навколо куща радіусом 0,5 м і товщиною близько 10 см. Висаджену рядами чорницю мульчують смугами шириною 60-80 см тирсою, корою, соломою, листям та ін. матеріалом. Бур'яни в міжряддях знищують декількома способами. Можна періодично культивувати їх на глибину не більше 3 см. Частіше міжряддя засівають низькими травами, які кілька разів за сезон скошують і залишають у ряду для перегнивання.У зарубіжній практиці використовують контактні гербіциди з широким спектром дії. Не рекомендується застосовувати гербіциди на молодих плантаціях, оскільки молоді, що активно ростуть пагони чорниці садової дуже чутливі до них.Якщо це все ж таки це необхідно, то застосовують гербіциди з великою обережністю, у безвітряну погоду і спеціальними розпилювачами.

Захист від хвороб та шкідників

    Добре відомо, що рослини, ослаблені несприятливими умовами середовища в значній мірі схильні до ураження хворобами і шкідниками. Тому, всі прийоми агротехніки, що забезпечують оптимальний ріст і розвиток значною мірою знижують рівень ушкодження рослин патогенами.Відсутність конкуренції за світло, воду і елементи живлення з боку бур'янів, сприяє розвитку більш міцних рослин та підвищенню їх стійкості до хвороб.Оптимальне водозабезпечення дозволяє знімати стресові стани у рослин в суху спекотну погоду, усуває умови для розвитку збудників фомопсису, сірої плісняви, шкідників.Мульчування не тільки знижує забур'яненість, але і покращує водно-повітряний і тепловий режим грунту, ізолює вогнища інфекції сприяючи загибелі фітопатогенних організмів під шаром мульчуючого матеріалу.Збалансоване мінеральне живлення забезпечує нормальні ріст і розвиток пагонів, стійкість їх до ряду хвороб, завершення росту і одеревіння в оптимальні терміни, а отже, успішну зимівлю і стійкість до хвороб в осінній та весняний періоди.Але все ж повністю захистити чорницю садову від хвороб лише за допомогою агротехнічних заходів не вдається. Доводиться користуватися отрутохімікатами, а для цього потрібно знати основні хвороби та шкідників, а також строки, дози та способи застосування препаратів для боротьби з ними.

    Найбільш широко поширеним і шкідливим захворюванням чорниці високорослої є рак стебла (викликається грибом Godronia cassandrae Peck). Спочатку на пагонах у зоні рубчиків листя з'являються дрібні червонуваті плями, які, збільшуючись у розмірах, окільцьовує пагін і викликають його відмирання.Це ж захворювання найчастіше призводить до загибелі молодих рослин. З метою боротьби з раком стебла, не можна садити чорницю на ділянках з надмірним зволоженням, вносити занадто високі дози азотних добрив. Треба регулярно обрізати кущі і спалювати уражені пагони.Хороші результати дають обробки топсином (0,2% розчин) або еупареном (0,2% розчин), три обприскування з інтервалом 7 днів до цвітіння і три - після збирання ягід.

    Часто зустрічається на чорниці садовій засихання гілок, що викликається грибом Phomopsis vaccinii Shear. Верхівки молодих пагонів довжиною від 2-3 см до 30-40 см засихають і скручуються.Зараження відбувається через верхні, що активно ростуть ділянки пагонів, потім гриб просувається вниз по стеблу і проникає в усі органи рослини. Пошкоджені гілки обрізають і спалюють. Із засобів хімічного захисту добре діють ті ж, що й у випадку з раком стебла.

   Сіра гниль (збудник Botrytis cinerea Pers.) Вражає всі частини рослини: гілки, листя, квіти, плоди, викликаючи їх відмирання. На гілках хвороба розповсюджується від верхівки до основи. Уражена гілка буріє або червоніє, потім стає сірою. Ті ж симптоми спостерігаються і на квітках.Ягоди пошкоджуються під час зберігання. Зимує гриб на опалих листках, ягодах, уражених гілках. Заходи боротьби ті ж, що і в двох попередніх випадках.

    Крім перерахованих, на чорниці садовій зустрічаються моніліоз плодів (викликає муміфікацію ягід), фізалоспороз (відмирання гілок), біла плямистість листя, подвійна плямистість листя та інших. Ефективними проти цих захворювань є обробки топсином і еупареном.Ранньою весною та пізньою осінню проводять профілактичні обробки ровралом (розчин 0,1-0,2% концентрації).

    З вірусних і мікоплазмових хвороб на чорниці садовій зустрічаються карликовість, нитчасті гілок, червона кільцева плямистість, некротична плямистість, мозаїка. У всіх випадках необхідно повністю видаляти і спалювати хворі рослини.
    Шкідників на чорниці садовій зазначено поки мало і вони не завдають серйозного збитку. Плантаціям чорниці садової можуть принести шкоду гусениці соснового шовкопряда, які об'їдають листя, листовійки, поїдають бруньки і листя, а потім обплітають верхівки пагонів павутиною, а також попелиці та щитівки.Крім того, велику шкоду наносять птиці, поїдають ягоди.І якщо проти шкідників-комах є ефективні способи боротьби (від ручного збору при виявленні декількох екземплярів до застосування хімікатів), то проти птахів можна порадити покривати кущі сіткою зверху або повісити на гілки стару магнітофонну стрічку, блиск якої їх відлякує.

Збирання та зберігання ягід

    Дозрівання ягід чорниці садової сильно розтянуто в часі і триває 1-1,5 місяці. У залежності від скоростиглості сорту це припадає на липень-серпень чи серпень-вересень. Ранньостиглі сорти плодоносять починаючи з 1-ої декади липня, середньостиглі - з 2-й - 3-ї декади липня, пізньостиглі з 2-3 декади серпня.За період дозрівання кожного сорту проводиться від 3 до 5 зборів ягід. Збирають ягоди вручну, коли вони повністю забарвляться. Ягода 1-го і 2-го збору найбільш велика, має гарний товарний вигляд і реалізується у свіжому вигляді. Ягода 3-5 зборів більш дрібна і в основному йде на переробку.Зібрана ягода може зберігатися в холодильнику при температурі +2 ° С протягом 2-3 тижнів. Для більш тривалого зберігання ягоди чорниці садової заморожують. Термін зберігання заморожених ягід становить 18 місяців. У домашніх умовах ягоду чорницю садову можна заморозити у побутовому холодильнику.Для цього її упаковують у поліетиленові пакети, запаюють і поміщають в морозильну камеру. Щоб розморозити ягоду, її поміщають під холодну воду. Розморожена чорниця зберігає форму і смакові якості протягом кількох годин.

Застосування в озелененні

    Чорниця або чорниця садова не тільки корисна харчова, лікарська, але й високо декоративна рослина. Її кущі чудово виглядають в одиночних і групових посадках, в різних контейнерах на веранді, біля ганку, альтанок та інших споруд. З чорниці садової можна створювати живоплоти, а також низькі, і середньої висоти, бордюри.

    Кущі чорниці садової, залежно від сортових особливостей, мають висоту від 0,6 м до 2,5 м і вище. Рослина листопадна, тому в зимовий період декоративне значення мають красиво забарвлені ажурні гілки і оригінальна форма куща.Дуже красиво виглядає чорниця садова в травні, під час цвітіння, коли кущі усипані гронами рожево-білих або сніжно-білих дзвоникоподібних квіточок. Оригінально виглядають кущі влітку, в період плодоношення, завдяки гронам ніжно-блакитних великих ягід і великому, блискучому, темно-зеленому листі.У вересні-жовтні кущі чорниці садової привертають до себе увагу яскраво-червоним забарвленням листя.

  Завдяки тому, що чорниця садова добре росте на бідних, кислих, піщаних грунтах, при регулярному поливі вона може бути прикрасою вашої альпійської гірки.

   Чудово виглядатиме чорниця садова в групових посадках з хвойними: туями кулястої і колоновидної, ялівцем, кипарисом; з рододендронами, а також на газонах у групі з декількох її сортів, що мають різну висоту куща.

    Тому, якщо ви хочете висадити у себе високорослу лохину (чорницю), то зовсім не обов'язково відводити для неї місце на ділянці серед ягідних рослин. Для цього можна підібрати добре освітлене місце на газоні або біля будинку і висадити її як декоративний кущ.При цьому ви не тільки вирішите проблему озеленення ділянки, але і зможете отримувати смачну і корисну ягоду.

    Якщо на вашій ділянці є невелика водойма, то на її березі можна висадити кущі вересових рослин різної форми і величини: журавлину великоплідну, брусницю, лохину, верес та ін. Тут же можна зробити ділянку брусничних рослин або вересовий сад, створити оригінальну композицію, добавивши до вересових самшит, рододендрони, кілька видів хвойних, а також квітково-декоративні багаторічники та літні.Можна використовувати кущі чорниці як підлісок або грунтопокривну рослину під пологом високих хвойних дерев (сосен, ялин та ін.).

    При посадці чорниці садової в контейнери потрібно подбати про те, щоб вони були достатнього обсягу. Ємність повинна бути не глибокої (40-50 см) але досить широкої (70-80 см і більше), з отворами для стоку води. Контейнер заповнюють торфо-піщаною сумішшю і висаджують у неї один кущ чорниці садової.Поверхню замульчуйте тирсою. Регулярно поливають не допускаючи при цьому пересихання або перезволоження земляного кома. У зимовий час ємність вкривають будь-яким підручним матеріалом для захисту кореневої системи від вимерзання.У безсніжні зими бажано вкрити весь кущ спанбондом, щоб не допустити обмерзання пагонів.
РецептыЗдоровье


 

© 2010 www.blueberry.net.ua
 
 
  Создание сайтов Полюс Альфа